Otizmlilere ne iyi gelir

Otizmlilere ne iyi gelir

Otizmlilere ne iyi gelir diye bir konu başlığı attım ama iyi mi yaptım Kotu mu sohbetiyi.org da hepbirlikte karar verelim. Öncelikle otizm nedir? Bu soruya cevapla başlamak istiyorum.

Otizm Nedir?

Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar.

Otizmin Başlıca Belirtileri

Otizm nedir sorusunun ardından en çok merak edilen bir diğer konu otizmin belirtileri olmaktadır. Çocuğun başkaları ile göz teması kuramaması, adı ile seslenildiğinde bakmaması, söylenenleri duymuyor gibi davranması, bazı sözleri tekrar tekrar alakasız ortamlarda söylemesi, oyuncaklarla oynayamaması, parmağı ile bir şeyi gösterememesi, yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz kalması, akranlarına göre konuşmada geri kalması, sallanma, çırpınma veya aşırı hareketli olması, gözlerinin bir noktaya takılıp kalması, eşyaları döndürme, sıraya dizme, rutin değişikliğine aşırı tepki vermesi, kucaklamak isteyene tepki verip ona yönelmemesi otizmin başlıca belirtilerindendir. Peki ben bir sohbet sitesi olarak neden böyle bir makale ele aldım. Işte tamda burda Otizmlilere ne iyi gelir o kısma değinmek istedik…

Otizmlilere ne iyi gelir

Sohbetiyi.org ekibi olarak sohbet odasında sohbet ederken. Çiğdem nickli arkadaşımızın perla nickli arkadaşımızla sohbetine sahit olduk. Bende dedimki kendi kendime allah allah çiğdem niye boyle sorular soruyor ki? Elit sohbet olduğuna gerçekten o an emin oldum. Perla öyle güzel cevaplar veriyordu ki, inanın her kisinin harcı değil sohbette okadar sabırlı olmak. Meğerse çiğdem otizm hastasiymis perla da bunu bildiği için onun mutlu olması sohbetten zevk alması için ona uymuş onunla onun istediği gibi sohbet ediyor. Ben bu örnek davranışı kimse gormesede ayakta alkışlıyorum. Perla seni tebrik ediyorum bu ince davranisin guzel yüreğin için. O an gördüm ki; otizmlilere ne iyi geliyor diye düşünmeye gerek kalmadan gözümle şahit oldum ki sohbet sitesi, sohbet etmek otizmli birine iyi gelebiliyor. Hayali sohbet ediyor belki ama eger ki huzurlu ve mutlu olabiliyorsa en güzel şeydir bence.

Otizm ve sohbet

Burada biz otizm önemini konuşurken onlar kendi dünyalarında sohbette mutlu olabiliyorlar. Dün mesela çiğdem çanakkale gitmek istiyordu. Hatta bana mümkün olmayan bisey söyledi. Dedi ki buradan feribot gidiyor. Ben perla gibi sohbete devam edemedim, büyük bir başarıyı otizmli bir bireyle sohbet etmek. Aslında mesleğim tamda insan bilimi olmasına rağmen o sohbette sayılı cümle ile kaldım. Ama çiğdem sohbet ederken çok mutlu birşeyleri paylaşırken hele. Sohbet çok güzel ama yinede dikkat edilmesi gerektiğini otizm hastası olan bireyin ebeveynlerine hatırlatıyoruz.
Www.sohbetiyi.org ailesi saygılarımızla

Otizmlilere ne iyi gelir

Otizmlilere ne iyi gelir

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
3 yorum
789 okuma
25 Nisan, 2018
Liva
Liva

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (3 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?