Karadeniz ve insani nasıldır?

Karadeniz ve insani nasıldır? SEVGILI SOHBET EDEN BLUESEA BIR KARADENIZLI OLARAK KISADAN BIZLERE SOYLE YORUMLADI. Sen anlat Karadeniz göz önüne alınarak, üzerine  yazılan bir makeledir.

 

Karadeniz ve insani nasıldır?

Şimdi konuya nasıl başlamak lazım diye düşünürsek diziden yola

çıkalım. Sen anlat Karadeniz dizisi favori diziler bu ara iyi yönleri çok

Ama yanlış yönleride yok degil mesela; dizide adam kaldırma olayı var.

Sen karadenize 30 kişiyle geliceksin, insan kaçıracaksın yok öyle yağma karadenizi bilenler bilir, bilmeyenler için her evde silah ve daha şehirden içeri girmeden kapıda çevirirler. Kafana göre artistlik yapamazsın. Hele yabancıysan yanında tanıdık olmadan gezemezsin zaten.

Karadeniz suyu sert, insanı merttir, misafir perver bir yapıya sahiptirler. Karadenizliler korur kollar sahip çıkar davasına.

Karadenizde eşkıyalık olmaz, sofradaki ekmegini bölüşür sizinle. Karadenize düşmüsse yolunuz, cebinizde para olmasına lüzüm yoktur. Heryerde Karadeniz insanı agırlar sizi.

Karadeniz ve insani nasildir diyorsaniz hala. Karadeniz denince herkesin aklına hemen hemen aynı şeyler gelir. Bunlar, Hamsi, yayla, kemençe, silah, mutfak kültürü, mimari, halk oyunları, diye sıralanır gider…Bunun dışında Karadenizin verdiği göç, geçmişte yaşadığı ve halen olumsuz etkilerinin devam ettiği Çernobil faciası, iki önemli ekonomik değeri fındık ve çay, Suyun potansiyel enerjisinin kinetik enerjiye dönüştürülmesi yoluyla enerji elde edilen HES’ler, Karadeniz ile özdeşleşen diğer unsurlardır.

Peki ya insan faktörü?

Türkiye genelindeki Karadeniz insanıyla ilgili algı acaba nedir diye sorarsak cevap ne olur sizce? Karadeniz insanı, kimilerine göre uyanık, tez canlı,şakacı, sivri zekâlı, becerikli ve biraz da sinirli bir tiptir. Kimilerine göre ise anlayışı kıt, geç algılayan saat: 12’den sonra kafası çalışmayan ve yontulmamış bir tiptir. Karalahana hamsi ve mısır ekmeği ile beslenir. Bir de burnu biraz uzuncadır. Ancak nasıl algılanırsa algılansın Karadeniz insanının mücadeleci ruhu ve espri anlayışı herkesçe kabul edilir…

Bunların dışında Türk toplumu Karadeniz’i Lazlarla özdeşleştirip her Karadenizliyi Laz kabul etmektedir. İşin ilginci her Karadenizlinin kendisine yapılan Laz yakıştırmasını etnik ayrımcılığı çağrıştırmadan benimsemesidir. Bu, belki de Karadenizlinin ülkenin bölünmez bütünlüğüne sağlam bir şekilde inanıp, kendisini o bütüne ait bir yapı taşı olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Genel durum bu olmakla birlikte bazı lokal ayrımlar da yok değildir. Örneğin; Trabzon’lu, Rize’li veya Of’lu olmak gibi. Of’lu olmak Of’lulara göre çok özel bir durumdur. Kendilerini Allah’a bağlı bir Cumhuriyet olarak görürler. Hatta kırmızı-siyah çizgili şal ve peştamallı bayrakları bile vardır… Görüldüğü üzere Karadeniz insanı renklidir. Milliyetçi muhafazakar bir yapısı olmakla birlikte Tanzimattan bu yana devrimci önderler de yetiştirmiştir.

Bizler sohbetiyi.org ailesi olarak sevgili Sohbetci Bluesea ye guzel makalesi için  teşekkür ediyoruz. Emeğine ve yüreğine sağlık.

SAYGILARIMIZLA           YAZAN: BLUESEA

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
4 yorum
1.088 okuma
28 Şubat, 2018
Liva
Liva

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (4 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?